četvrtak, 25. rujna 2014.

OBAVIJEST MEDIJIMA - glazbeni festival

Zadovoljstvo nam je pozvati Vas da nam se pridružite i medijski popratite

·                        6. DOMJANIĆEVE NOĆI – ADAMOVEC 2014. godine
·                              4. GLAZBENI FESTIVAL „PO DRAGOMU KRAJU“

KUD Dragutin Domjanić, Adamovec  nosi ime po istaknutom hrvatskom kajkavskom pjesniku, predsjedniku i pačasnom članu Matice Hrvatske, predsjedniku PEN-a, članu JAZU-a, društvenom djelatniku, viječniku Banskog stola, akademiku i zagrebačkom sucu dr. Dragutinu pl. Domjaniću,rođenom na Krčama u Adamovcu, kraju kojeg je opisao u bezbroj pjesama.

U spomen našem dragom Karleku / Dragecu organiziramo Domjanićeve noći i Glazbeni festival „Po dragomu  kraju“  gdje će biti izvedeno petnaestak novih uglazbljenih kajkavskih, te Domjanićevih skladbi, program cjelokupnog događanja u nastavku:

6.  DOMJANIĆEVE NOĆI
27. i 28. rujana 2014. godine (subota i nedjelja)
Program  27. rujna 2014.
11:00 - prijem kod Predsjednika Republike Hrvatske, prof. dr. sc. Ive Josipovića
17:00 - otvaranje likovne izložbe
17:30 – Nastup Puhačkih orkestara iz Krapinsko-zagorske županije i grada Zagreba
19:00 – Nastup Kuburaške udruge
19:30 – 4. Glazbeni festival „ Po dragome kraju“
20:30 – Zabavni program uz Tamburaški sastav  „Ranom  zorom“
Program  28.rujna 2014.
15:00 -  Izložba domaćih  poljoprivrednih proizvoda
              Izložba starih zanata
              Izložba starih automobila i traktora           
15:30 – Nastup Kulturno – umjetničkih društava iz Krapinsko - zagorske županije,
             Zagrebačke županije, Virovitičko - podravske županije, Sisačko–moslavačka
             županija i grada Zagreba
18:00 – Natjecateljska igra
19:00 – Zabavni program uz glazbeni sastav „Full gas“      
Mjesto odražavanja:  školsko dvorište i sportska dvorana  Područne osnovne škole „Dragutin Domjanić „ Adamovec, ulica Dragutina Domjanića 75.


Dragutin Milivoj Domjanić (Adamovec 12. rujna 1875. - Zagreb 7. lipnja1933.), hrvatski pjesnik. 

Dragutin Domjanić rođen je u selu Adamovec u Prigorju, nedaleko Sesveta, u plemenitaškoj obitelji Milivoja i Zorice Domjanić, kao Karlo Milivoj Ivan Franjo Ladislav Domjanić. Pisac je koji je prvi u hrvatskoj književnosti cjelovitije i umjetnički zrelije ostvario melodioznost i ritmičnost kajkavskoga dijalektalnoga izraza. Završivši studij prava, bio je u Zagrebu sudac i vijećnik Banskog stola. Bio je član JAZU i predsjednik Matice hrvatske (1921. - 1926). Prevodio je svjetski poznate liričare Goethea, Heinea,Verlainea itd. U borbi "starih" i "mladih" u okviru hrvatske moderne na strani je "mladih". Pjevao je o duhovnoj ljubavi, o intimi plemićkih domova, o gospodarskim perivojima, markizama i kavalirima minulih dana. Strahuje od grubosti sadašnjice, žali za svijetom koji odumire, nepovjerljiv je prema novim idejama.
Ljubav prema prošlosti upućuje Domjanića kajkavskom narječju. Najpoznatije mu je djelo kajkavska zbirka: "Kipci i popevke", a pjesma Fala i Popevke sam slagal, koje je obje uglazbio Vlaho Paljetak. I drugi hrvatski skladatelji, primjerice Emil Cossetto,Igor Kuljerić i Ivana Lang uglazbili su nekoliko Domjanićevih pjesama. Njegova lirika, idilična, sentimentalna i rezignantna, podjednako obiluje i slikovitošću i glazbenošću. U kajkavskom narječju spjevao je sve svoje pjesme. Napisao je i veći broj književnih prikaza, te nekoliko proznih crtica, koji su uglavnom u duhu njegovih lirskih interesa i stilske manire. Autor je i malo znane marionetne igre "Petrica Kerempuh i spametni osel" u kojoj kritički i satirički opisuje hrvatske intelektualce '20-ih godina. 1(Wikipedija http://hr.wikipedia.org/wiki/Dragutin_Domjani%C4%87)

O nama:
Kulturno-umjetničko društvo „Dragutin Domjanić“ – Adamovec osnovano je u lipnju 1974. godine i svoj prvi nastup, plesove prigorskog kraja imalo je prilikom svečanosti organizirane povodom završenih građevinskih radova na društvenom domu Adamovec. 
Društveni dom je tako ubrzo postao mjesto okupljanja i daleko veća prilika za organizaciju i provedbu aktivnosti kojima se KUD Dragutin Domjanić bavio, a to je očuvanje kulturne baštine našeg kraja, te njegovanje sjećanja na pjesnika čije ime nosi naše društvo.
Krajem 70-tih, pokazala se potreba podmlađivanja tamburaškog sastava pa je krajem 1978. Godine osnovana i tamburaška sekcija, te organizirana poduka i muzičko obrazovanje na tradicionalnim žičanim instrumentima za učenike viših razreda osnovne škole iz Adamovca. Tamburaški orkestar je djelovao u kontinuitetu sve do početka 90-ih, početka nemilih ratnih događaja na prostorima RepublikeHrvatske. Od samog početka orkestar je na repertoaru uz tradicionalnu glazbu imao i klasičnu, jazz i rock glazbu, što je u to vrijeme bilo vrlo neobično, s nastupima diljem Hrvatske i tadašnje SFRJ.
2008. godine društvo se revitaliziralo, te obnovilo svoje djelovanje i od tada djeluje u kontinuitetu s nekoliko sekcija: forklorna sekcija, ženski i muški pjevački zbor, tamburaški orkestar.
Važno je napomenuti da u 2014. godina, jubilarnoj godini za KUD Dragutin Domjanić – Adamovec, kao 40-oj obljetnici osnutka, društvo je skupilo poprilično uspjeha: ženski pjevački zbor nagrađivan je sa zlatnim i srebernim odličjima na važnim državnim natjecanjima, a kroz tamburaški orkestar prošlo je šezdesetak sviraća, te je on tako svojevrsni inkubator tamburaških sastava našeg kraja ili kako ga volimo nazivati, opjevane domjanićeve doline.

Kontakt:

Predsjednik:
Danijel Mrkonja
Mob. 0912527964
dmrkonja@gmail.com

Tajnik:
Anđelko Kralj
Mob. 0916930832
akralj@irb.hr

Administrator:
Marija Tomek
Mob. 0915118779
marija.tomek65@gmail.com






1 komentar:

  1. Sviđa mi se ovo događanje, sveukupan program se čini dosta dobar, šteta što sam to propustio
    Glazba Dvoboj

    OdgovoriIzbriši